Законодавчо визначені особливості здійснення публічного адміністрування на території Донецької та Луганської областей

Чому відновлення органів влади Донеччини та Луганщини є критично важливим для забезпечення правопорядку та стабільності після деокупації та як побудувати роботу цих органів влади.

Чому це важливо?

Відродження Донеччини та Луганщини є неможливою задачею, якщо в регіоні не будуть працювати ефективні та стабільні органи влади, що зможуть управляти територіями та реалізовувати загальнодержавні політики щодо Донбасу.

Мета дослідження

У зв’язку з агресією російської федерації проти України та тимчасовою окупацією території України, яка у Донецькій і Луганській областях подекуди триває з 2014 року, а подекуди з 2022 року, в указаних регіонах на різних територіях фіксуються різні особливості здійснення публічного адміністрування.

Активні бойові дії у Донецькій та Луганській областях тривають, різні території можуть переходити під тимчасовий контроль окупаційної адміністрації росії та повертатись під контроль України.

Це дослідження покликане визначити особливості здійснення публічного адміністрування на регіональному, субрегіональному та базовому рівні адміністративно-територіального устрою в Донецькій та Луганській областях. Окрему увагу приділено дослідженню здійснення публічного адміністрування на територіях територіальних громад Донецької та Луганської областей.

Ключові висновки

Адаптивне планування

Рекомендується розробити адаптивні стратегії публічного адміністрування, які зможуть швидко адаптуватися до змінних умов після війни. Особлива увага має бути приділена визначенню реального стану населення, інфраструктурних потреб та рівня замінування територій.

Ліквідація ВЦА

Рекомендується негайно приймати рішення про ліквідацію військово-цивільних адміністрацій (ВЦА) населених пунктів під час дії правового режиму воєнного стану, перетворюючи їх на військові адміністрації. Це забезпечить чітку відповідальність та повноваження з реалізації заходів воєнного стану, а керівник ВЦА автоматично стане начальником військової адміністрації.

Суміщення посад

У законодавстві про воєнний стан доцільно уточнити можливість суміщення посад начальника військової адміністрації з посадою місцевого голови, а також гарантувати повернення на посаду місцевого голови після припинення або скасування воєнного стану.

Перехідне правосуддя і реінтеграція

За умови повного звільнення територій і закінчення воєнних дій важливо впровадити механізми перехідного правосуддя. Це включає в себе комплекс заходів, таких як документування порушень прав людини, компенсації жертвам, відновлення інфраструктури та підтримка повернення вимушених переселенців.

Передача повноважень ВА

Важливо змінити законодавство таким чином, щоб повноваження сільських, селищних, міських рад та їхніх виконкомів були передані безпосередньо військовим адміністраціям, а не лише їхнім начальникам. Це дозволить забезпечити більш ефективне управління та відповідність дій вимогам часу.

Фінансування військових адміністрацій

Рекомендується переглянути повноваження військових адміністрацій, особливо в частині забезпечення оборони та громадського порядку, та передбачити механізми бюджетної підтримки громад у формі дотацій, асигнувань чи субвенцій. Це дозволить забезпечити належне фінансування заходів без зайвого навантаження на місцеві бюджети.

Над дослідженням працювали

  • Олександр Бовш

  • Арсеній Угорчук