Планування майбутнього Донеччини і Луганщини: навіщо і чому це актуально вже зараз?

Ми віримо у майбутнє Донеччини і Луганщини. Попри окупацію, війну і руйнування, немає сумнівів, що Донбас повернеться в Україну. Та чи зможе регіон бути успішним? І що для цього потрібно?

Медіа та влада багато говорять про фізичне відновлення: відбудовш підприємств, будинків, інфраструктури. Та не менш важливим є інституційне відновлення Донеччини та Луганщини. Як мають працювати органи влади на цих територіях, щоби забезпечити втілення реалізацію політик, в тому числі – й відбудову? Як привабити чесних та відповідальних людей йти працювати в ці органи влади? Як, зважаючи на наслідки війни, має змінитися адміністративний поділ устрій регіону? Як відновити людський та соціальний капітал? Як забезпечити участь громадян у прийнятті рішень, якщо вибори до місцевих рад проводити буде неможливо?

У пропонованих дослідженнях команда аналітиків шукає відповіді на ці та інші питання. Ми сподіваємось, що ці аналітичні матеріали зможуть підштовхнути суспільну дискусію, яка вже назріла: яке майбутнє чекає на Донеччину та Луганщину, і що ми можемо зробити вже зараз, щобИ це майбутнє було успішним якомога більш світлим.

Наші дослідження

Законодавчо визначені особливості здійснення публічного адміністрування на території Донецької та Луганської областей

  • Чому відновлення органів влади на Донбасі є критично важливим для забезпечення правопорядку та стабільності після деокупації та як побудувати роботу цих органів влади.

  • Дослідження покликане визначити особливості здійснення публічного адміністрування на регіональному, субрегіональному та базовому рівні адміністративно-територіального устрою в Донецькій та Луганській областях. Окрему увагу приділено дослідженню здійснення публічного адміністрування на територіях територіальних громад Донецької та Луганської областей.

  • Відродження Донеччини та Луганщини є неможливою задачею, якщо в регіоні не будуть працювати ефективні та стабільні органи влади, що зможуть управляти територіями та реалізовувати загальнодержавні політики щодо Донбасу.

Стан та перспективи кадрового забезпечення публічної адміністрації в Донецькій і Луганській областях

  • Як залучити кваліфікованих фахівців для відновлення управлінських структур та надання послуг населенню.

  • Дослідження спрямоване на виявлення проблем у кадровому забезпеченні публічної адміністрації в Донецькій і Луганській областях, визначення шляхів вирішення цих проблем та джерел і чинників посилення кадрового потенціалу органів публічної влади в регіоні.

  • Зміни втілюють люди. Ми переконані, що без якісних та вмотивованих кадрів повноцінне відновлення Донеччини та Луганщини є неможливим. Враховуючи масштаб проблем регіону, залучення професійних та вмотивованих кадрів є критично важливим для створення ефективної системи влади.

Дослідження адміністративно-територіального устрою Донеччини та Луганщини та пропозиції щодо його реконфігурації

  • Яким має бути майбутній адміністративно-територіальний устрій з урахуванням воєнних руйнувань та демографічних змін.

  • Мета дослідження - провести аналіз та оцінку спроможності громад й оптимальності районів з урахуванням довоєнних та воєнних реалій, з метою розробки пропозицій щодо реконфігурації АТУ Донецької та Луганської областей.

  • Донеччина і Луганщина більше ніколи не стане такою ж, як до війни. Окупація територій у 2014 та після 2022, переселення мільйонів жителів, руйнування інфраструктури та цілих міст - все це вимагає нового реалістичного погляду на адміністративно-територіальний устрій регіону і його майбутнє.

Дослідження можливостей використання інструментів місцевої демократії в умовах перехідної влади в Донецькій і Луганській областях

  • Як мають працювати механізми локальної демократії для активної участі мешканців у процесах відновлення та управління.

  • Мета дослідження – знайти шляхи та способи залучення місцевого населення (як переміщеного, так і жителів регіону) до процесів відновлення на Донбасі та розробки і прийняття владних рішень в умовах перехідної моделі публічної адміністрації.

  • Після повернення Донеччини та Луганщини у склад України, протягом перехідного періоду цими територіями управлятимуть органами державної влади, а не місцевого самоврядування. В цих умовах важливо передбачити, які інструменти локальної демократії та громадської участі можна буде застосувати, щоб зробити регіон привабливішим для нових мешканців.