Дослідження адміністративно-територіального устрою Донеччини та Луганщини та пропозиції щодо його реконфігурації

Яким має бути майбутній адміністративно-територіальний устрій з урахуванням воєнних руйнувань та демографічних змін

Чому це важливо?

Донеччина і Луганщина більше ніколи не стане такою ж, як до війни. Окупація територій у 2014 та після 2022, переселення мільйонів жителів, руйнування інфраструктури та цілих міст - все це вимагає нового реалістичного погляду на адміністративно-територіальний устрій регіону і його майбутнє.

Мета дослідження

Внаслідок військової агресії росії, розпочалися і продовжуються активні військові дії, які суттєво впливають на демографічну, економічну, інфраструктурну, екологічну ситуацію тошо. Після завершення війни виникне необхідність переглянути адміністративно-територіальний устрій всіх тимчасово окупованих територій, особливо тих, які були окуповані з 2014 р.

З цією метою ми завчасно провели дослідження стану адміністративно-територіального устрою в Донецькій та Луганській областях на рівні громад та районів з урахуванням нових обставин, які виникли в умовах повномасштабної війни й підготовлено пропозиції щодо його реконфігурації.

Наша задача - провести аналіз та оцінку спроможності громад й оптимальності районів з урахуванням довоєнних та воєнних реалій, з метою розробки пропозицій щодо реконфігурації АТУ Донецької та Луганської областей.

Ключові висновки

Оцінка спроможності

Визначення спроможності територіальних громад проводиться за допомогою критеріїв, таких як чисельність населення, чисельність учнів, площа території, індекс податкоспроможності та частка місцевих податків у доходах.

Повоєнні критерії

Після війни важливими критеріями оцінки стали чисельність населення, кількість учнів та частка працездатного населення.

Оптимістична модель

За оптимістичним сценарієм передбачається, що після деокупації області будуть складатися з 81 громади та 14 районів. Неспроможні громади можуть бути приєднані до спроможних, а райони з малою чисельністю населення можуть бути укрупнені або розділені.

Вплив війни

До війни в Донецькій області було 20 спроможних та 26 неспроможних громад; у Луганській області — 19 спроможних та 7 неспроможних. Повномасштабна війна збільшила кількість неспроможних громад до 23 у Донецькій області та до 9 у Луганській.

Європейські стандарти

Адаптація до стандартів ЄС, зокрема системи NUTS, може покращити структуру регіонального управління та інтеграцію України в європейські процеси.

Песимістична перспектива

Песимістичний сценарій вказує на необхідність принципово нового адміністративно-територіального поділу через значне знелюднення територій.

Над дослідженням працювали

  • Інна Заблодська

  • Назарій Негода